Już za chwilę przygotowania do świąt ruszą pełną parą, a kuchnia wypełni się wigilijnymi zapachami. Wśród tradycyjnych potraw na stole obowiązkowo muszą pojawić się ciasta: korzenny piernik, świąteczny makowiec oraz pełen bakalii keks. Jaką historię niosą ze sobą bożonarodzeniowe wypieki? Opowiadamy w dzisiejszym wpisie.
W wielu polskich domach przygotowania do świąt rozpoczynają się od zagniecenia ciasta na piernik. Zgodnie ze staropolską recepturą korzenna masa z dodatkiem miodu i bakalii powinna leżakować w chłodnym miejscu minimum dwa tygodnie. W międzyczasie w kuchennych szafkach zaczyna przybywać kolejnych składników wigilijnych potraw oraz bożonarodzeniowych wypieków. Mak, miód, orzechy włoskie, migdały, suszone śliwki i figi oraz korzenne przyprawy to podstawa świątecznych deserów.
Przepyszne ciasta na zamówienie przygotowane zgodnie z tradycyjną recepturą dostaniesz również w naszych cukierniach w Gdańsku oraz innych polskich miastach. A tymczasem poznaj wypieki, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole w Twoim domu.
Według wierzeń ludowych mak spożywany w Wigilię zapewnia szczęście i dobrobyt na cały kolejny rok. Dlatego też jest on jednym z najważniejszych składników świątecznych potraw - wchodzi w skład makiełek i kutii, a także słodkich wypieków.
Makowiec w świątecznej odsłonie to najczęściej rolada z dużą ilością makowego farszu z miodem i bakaliami. Wolisz jednak coś mniej typowego? Co powiesz na słodką tartę makową na kruchym spodzie maślanym? W ofercie świątecznej naszej cukierni czekają na Ciebie:
...i wiele więcej!
Historia tego biszkoptowego ciasta z bakaliami sięga czasów rzymskich - już wówczas znano wypiek z dodatkiem winogron, owoców granatu oraz orzeszków piniowych. Również dziś keks to absolutny must have na świątecznym stole. Najczęściej wypieka się go w podłużnej foremce oraz obficie polewa z wierzchu lukrem albo czekoladą. Delikatne biszkoptowe wnętrze zachwyca teksturą oraz bogactwem:
To właśnie dzięki bakaliom keks świąteczny jest wilgotny, a także bardzo długo utrzymuje świeżość. Zamiast orzechów włoskich świetnie sprawdzą się tutaj też brazylijskie, pekany czy nerkowce. Nie lubisz rodzynek? Podmień je więc na suszone daktyle lub śliwki. A może na egzotycznego ananasa albo mango? Keks świąteczny smakuje obłędnie niezależnie od rodzaju bakalii, jakich użyjesz!
Korzenny wypiek na miodzie znała już kuchnia dawnych Słowian. Początkowo twarde ciasto miodowe używano w celach leczniczych oraz obrzędowych, a także jako zagryzkę do mocniejszych trunków. W okresie średniowiecza największą sławą cieszyły się pierniki norymberskie. Z Norymbergi tradycja piernikowa przywędrowała do Gdańska, a następnie do Torunia - historia toruńskich Katarzynek wypiekanych w ozdobnych foremkach sięga 1640 roku. Ciasto na staropolskie pierniki dojrzewało powoli oraz mogło być przechowywane w stanie surowym całymi miesiącami, a nawet latami. Również dziś w wielu polskich domach zagniata się je już w listopadzie.
Przepisów na bożonarodzeniowe pierniki jest wiele. Według staropolskiej receptury wypieka się je z mąki żytniej - dzięki temu mają lekko wytrawny smak oraz bardzo długo zachowują świeżość. Tradycyjne ciasta na miodzie z dodatkiem orzechów, cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej i imbiru zamówisz także w Cukierni Sowa. Bożonarodzeniowa babka, krajanka przełożona powidłami albo masą marcepanową oraz oblane czekoladą piernikowe serca czekają na Ciebie w cukierniach w Warszawie oraz całej Polsce!
Nie masz czasu przygotować bożonarodzeniowych wypieków we własnej kuchni? W Cukierni Sowa jak co roku pieczemy tradycyjne ciasta na zamówienie. Znajdziesz u nas słodkie strucle i tarty makowe, pachnące cynamonem wypieki korzenne, keksy pełne orzechów i suszonych owoców. A także przepyszne torty świąteczne, mistrzowskie czekolady, zestawy upominkowe oraz wiele więcej. Zajrzyj do nas już dziś i sprawdź, co mamy dla Ciebie na święta!