W naszej Cukierni wiedza to podstawa, a ponieważ robimy nie tylko torty, znamy się również na kawie. Wiemy, czym różni się arabika od robusty i na jakich ziarnach najlepsza jest kawa wiedeńska. W tym artykule wyjaśnimy, jak ocenia się smak i jakość ziaren, czym są stopień ich palenia oraz profil sensoryczny. Jeśli jesteś miłośnikiem tego aromatycznego napoju, ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj i odkryj kawę na nowo!
Spis treści
Dla wielu ludzi picie kawy to nawyk lub dodatek do spotkań towarzyskich w cukierniach i kawiarniach. Są osoby, które zawsze piją ją czarną bez dodatków, a są takie, które nie są w stanie przełknąć jej goryczki bez dodatku bitej śmietany, jak w kawie wiedeńskiej, czy towarzystwa tortu. Każdy inaczej odbiera jej smak, a niektórzy wyczuwają w naparze nutę owocową czy kwiatową. Jeśli uważasz, że każda kawa smakuje tak samo, to prawdopodobnie jeszcze nie piłeś takiej, która przygotowana jest z dobrej jakości ziaren. W naszej cukierni możesz spróbować naparów o niezwykłym aromacie i znaleźć swój ulubiony.
Na ostateczny smak i aromat kawy wpływają przede wszystkim:
warunki uprawy,
proces przetwarzania,
transport i przechowywanie,
stopień palenia i zmielenia,
sposób przygotowania.
Punktem wyjścia jest czynnik nazywany terroir, który obejmuje skład gleby i warunki atmosferyczne, w których wyrastał kawowiec. Cechy klimatyczne każdego regionu są wyjątkowe, a różnice te czuć w napoju, który masz w filiżance. Co więcej, warunki pogodowe są zmienne i nieprzewidywalne, a to znaczy, że nawet ziarna z tej samej uprawy, ale z różnych sezonów, będą smakować inaczej. Można więc śmiało stwierdzić, że w kraju pochodzenia leży potencjał kawy, a za wykorzystanie go odpowiedzialne są czynniki w kraju konsumpcji.
Na różnorodność smakową kawy wpływają również hodowlane i naturalne mutacje kawowca. Warto wiedzieć, że większość upraw na świecie stanowią jego dwa rodzaje – arabika i robusta. Występują one w setkach odmian różniących się smakiem i aromatem. Arabiki są delikatniejsze i czuć w nich nutę kwasowości, która idealnie równoważy słodycz ciast i tortów. Najczęściej tej odmiany używa się właśnie w kawiarniach i cukierniach do przyrządzenia różnych smakowych napojów, np. kawy wiedeńskiej. Z kolei robusty są mocniejsze i mają wyraźną goryczkę.
Kawę można degustować tak samo, jak wino. Proces profesjonalnej degustacji nazywa się cupping i wymaga wyczulonego podniebienia, ale także wiedzy na temat tego, jak prawidłowo przygotować napar. Eksperci oceniają jakość kawy i określają profil sensoryczny, który obejmuje:
aromat i jego czystość, czyli brak niepożądanych zapachów, np. pleśni czy przypalenia,
kwasowość, która wynika z mieszanki cukrów i kwasów w owocach kawowca,
posmak (aftertaste), jaki napar pozostawia w ustach,
słodycz,
cielistość (body), czyli gęstość kawy,
jednolitość, która zapewnia stały smak naparu,
balans, czyli harmonijność wszystkich czynników.
Idealnie zaparzona kawa powinna mieć intensywny smak, wyraźny aromat, aksamitną konsystencję i lekką kwasowość, a także pozostawiać przyjemny posmak. Taką właśnie wypijesz w Cukierni Sowa.
Zanim świeże ziarna kawy zostaną przeznaczone do spożycia, muszą przejść odpowiednią obróbkę. Na tym etapie najważniejszym czynnikiem determinującym ich smak jest stopień palenia. Oficjalnie wyróżnia się 4 typy wypalenia:
jasne (200°C) – ziarna zachowują kwasowość, mają delikatny smak i cytrusowy aromat,
średnie (210-220°C) – kawa ma delikatny smak, ale pojawia się w nim nuta goryczy,
średnio ciemne – ziarna mają oleistą powierzchnię i gorzkawy posmak,
ciemne (225-250°C) – napar ma najniższe stężenie kofeiny i traci kwasowość.
Warto znać te różnice i wybrać stopień, który najbardziej Ci odpowiada.
Nasze cukiernie w Warszawie i innych miastach to miejsca, w których możesz delektować się niepowtarzalnym smakiem najwyższej jakości kawy w towarzystwie pysznych ciast i tortów. W Cukierni Sowa znajdziesz ogromny wybór pysznych deserów i napojów kawowych – od espresso po kawę wiedeńską – które zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia. Odwiedź nas i przekonaj się sam, jak dobra może być kawa!