Rolada to synonim klasyki – przysmak, który już od wielu lat uświetnia rodzinne uroczystości. Ten ponadczasowy deser nadaje się na każde przyjęcie okolicznościowe i smakuje gościom niezależnie od ich wieku. Skąd pomysł na zawijane ciasto i jaki jest najprostszy przepis na jego przygotowanie? Sprawdź to w naszym artykule – tym razem Cukiernia Sowa przybliża historię królowej słodkich wypieków!
Rolada jest wyrobem cukierniczym o niestandardowym sposobie przygotowania. Na półkach cukierni niewątpliwie wyróżnia się na tle tortów okolicznościowych i innych ciast z kremami, a to ze względu na podłużną postać i przekrój o wzorze przypominającym muszlę ślimaka. Ten zwijany deser stanowi połączenie delikatnego ciasta biszkoptowego z nadzieniem, którym najczęściej jest pyszny krem śmietanowy. Nierzadko występuje on w towarzystwie owoców lub kolorowych galaretek, które uświetniają nie tylko smak, ale i wygląd słodkości. Rolada idealnie nadaje się do codziennej kawy ze znajomymi, na rodzinne spotkania, a przez dość uroczysty wygląd – nawet na świąteczny poczęstunek. W tym artykule poznasz pierwowzór tego królewskiego deseru oraz jego najbardziej zachwycającą odsłonę. Nie zapomnieliśmy też o kilku wskazówkach dotyczących przygotowania! Ciekawy?
Historia powstania rolady nie jest właściwie powszechnie znana. Nie ma dokładnych informacji na temat miejsca i daty jej pierwszego przygotowania. Wiadomo jednak, że przepis na jeden z jej pierwowzorów pojawił się w książce kucharskiej z 1917 roku. Nosił on nazwę Jelly Roll, która przetłumaczona bardzo dosłownie mogłaby oznaczać „galaretkowy rulon”. Tłumaczenie sugeruje więc, że w roli nadzienia pierwotnie występowała owocowa galaretka. Dzisiaj w cukierniach zaraz obok tortów okolicznościowych można znaleźć piękne rolady m.in.:
z orzechami włoskimi i nutką alkoholu,
z kawałkami czekolady,
z musem jogurtowym.
Bûche de Noël to tradycyjny francuski deser bożonarodzeniowy. Na tę wyjątkową roladę składa się ciasto biszkoptowe oraz krem maślany – najczęściej o smaku waniliowym, kawowym czy też orzechów laskowych. Samo przygotowanie tego specjału nie sprawi trudności nawet osobom niedoświadczonym w cukiernictwie. Kluczowe są tu jednak dekoracje. Ciasto zgodnie z tradycją ma przypominać wyglądem pień drzewa. Leśny klimat uzupełniają figurki grzybów, śnieg z cukru pudru oraz przeróżne świąteczne ozdoby. Dla podkreślenia bożonarodzeniowego charakteru tego specjału według różnych receptur oprócz podstawowych składników na ciasto biszkoptowe pojawia się tu też kakao, przyprawa korzenna, cynamon i starta czekolada. Całość prezentuje się naprawdę rewelacyjnie!
Przygotowanie puszystej i miękkiej rolady jest dość proste, więc możesz zrobić ją samodzielnie. Wiele z przepisów, w tym ten na znane Ci już Jelly Roll wskazuje tylko:
jajka,
cukier,
mąkę,
proszek do pieczenia,
odrobinę wody.
Jak zabrać się za ten deser? Na początek oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę, żółtka natomiast roztrzep z cukrem i dodaj do nich mąkę oraz wodę. Wymieszaj masę i na koniec wmieszaj do niej pianę z białek. Wylej ciasto na blachę (warstwa nie powinna być grubsza niż 1,5 cm). Po pieczeniu ciasta przez 25 minut w 180°C wyjmij je na blat. Warto rozsmarować na nim nadzienie i zwinąć roladę, dopóki biszkopt jest ciepły – będzie miękki i elastyczny, a dzięki temu nie połamie się.
Jeśli przez nasz wpis masz ochotę na pyszną roladę, koniecznie musisz spróbować naszej Bezowej Rozkoszy. To mus śmietanowy i nadzienie malinowe zawinięte w delikatnej, słodkiej bezie. Spróbuj podczas wizyty w Cukierni Sowa z przyjaciółmi lub zabierz ze sobą do domu po pracy. Jeśli jednak organizujesz ważne przyjęcie, przejrzyj także nasze torty okolicznościowe i znajdź idealny tort, która pojawi się na stole zaraz obok królewskiej rolady!