Świeża chałka posmarowana masłem i dżemem to największy rarytas dla fanów słodkich śniadań. Ten drożdżowy wypiek najlepiej smakuje w połączeniu z gorącym mlekiem lub kawą. Delektując się pieczywem, nie można zapomnieć o długiej historii chałki, która jest ściśle związana z tradycją żydowską. Sprawdź, co potrzeba, by upiec charakterystyczny chlebek w kształcie warkocza.
Spis treści
Chociaż dla wielu z nas chałka to tylko kolejny rodzaj drożdżowego pieczywa, ma ona bardzo konkretną symbolikę zakorzenioną w zwyczajach religii żydowskiej. Challah, bo tak ten wypiek jest również nazywany, to słowo oznaczające „pierwszy kawałek”. Jest to nawiązanie do manny z nieba, którą Bóg miał zesłać Izraelitom po ucieczce z Egiptu. W szabat oraz inne święta Żydzi umieszczają na stole dwie chałki na upamiętnienie wręczenia Mojżeszowi tablic z 10 przykazaniami.
Jednak symbolika chałki jest jeszcze bardziej rozbudowana. Znaczenie ma przede wszystkim jej kształt. Charakterystyczny warkocz może składać się z 3, 4 lub 6 pasm, które splecione razem mają oznaczać jedność z Bogiem i miłość. Również liczba warkoczowych „górek” nie jest przypadkowa i może nawiązywać np. do 12 plemion Izraela.
Chałkę zawsze zaplata się z pasm ciasta, ale ostateczny kształt może być różny. Występują wypieki podłużne, okrągłe, trójkątne, przyozdobione dłonią lub ptakiem. Przykładowo, challah spożywana w święto Purim ma symbolizować sznury, na których zawisł niegodziwy Haman.
Dziś każda dobra cukiernia ma w swojej ofercie chałkę w jej najbardziej klasycznym wydaniu – podłużnego warkocza.
Z oryginalnych przepisów na chałkę autorzy zazwyczaj podają składniki na 2 albo nawet 3 chlebki. Przystosowaliśmy recepturę tak, by uzyskać z niej 1 dużą chałkę.
Składniki:
1 kg mąki;
30 g drożdży;
250 ml ciepłego mleka;
125 g cukru;
2 żółtka;
120 ml oleju (możesz użyć ok. 120 g roztopionego masła);
1 łyżeczka soli;
mak lub sezam.
1. Zrób zaczyn. Drożdże wymieszaj ze 100 ml ciepłego mleka oraz 2 łyżkami mąki (z wcześniej odmierzonych składników). Odstaw do wyrośnięcia na ok. 20 min.
2. Połącz resztę składników i wyrabiaj ciasto przez ok. 10-15 min. Odstaw do wyrośnięcia na ok. 2-3 godziny.
3. Podziel ciasto na 3, 4 lub 6 części, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Uformuj długie wałki i zaplataj luźny warkocz (to ważne, bo ciasto urośnie, a pasma mogą popękać). Odstaw na ok. 15 min. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180°C.
4. Posmaruj ciasto roztrzepanym jajkiem i posyp makiem lub sezamem. Piecz przez ok. 35-40 minut do złotej skórki.
Możesz również eksperymentować z przepisem, dostosowując go pod swoje gusta. Przykładowo, jeśli użyjesz mniej cukru, chałka będzie miała bardziej wytrawny smak. Albo odwrotnie – dodaj czekoladę, orzechy, albo kruszonkę, by uzyskać coś pomiędzy pieczywem śniadaniowym a deserem.
Po upieczeniu i ostudzeniu chałkę można przechowywać zawiniętą w ściereczkę nawet przez 7 dni, a nawet mrozić ją. Oczywiście najlepiej pieczywo smakuje jedzone na świeżo z masłem i ulubioną konfiturą.
Nie lubisz kanapek na słodko? Wystarczy, że połączysz chałkę z twarożkiem i wędzonym łososiem, a uzyskasz wytrawną przekąskę. Wielbicielom kuchni włoskiej polecamy zwłaszcza połączenie prosciutto z rukolą oraz kozim serkiem. Jeśli chlebek zaczyna czerstwieć, możesz również zrobić pyszne tosty francuskie, maczając kawałki chałki w jajku i smażąc na patelni. Takie danie można jeść na słodko, ze śmietaną, oraz na słono, np. z jajecznicą.
Nie masz ręki do wypieków? A może chcesz sprawdzić, jak smakuje profesjonalnie przygotowana chałka? Zajrzyj do Cukierni Sowa po świeże pieczywo. Codziennie przygotowujemy chleby i bułki w sam raz na śniadanie lub kolację. Obok klasycznych wypieków, takich jak chałki, bagietki i croissanty znajdziesz u nas również słodkie ciastka inspirowane kuchnią z całego świata.
Jeśli ciekawi Cię, jak powstają słynne wypieki, zajrzyj do naszego bloga oraz na stronę Cukierni Sowa. Prezentujemy tam porady dotyczące pieczenia, wyjaśniamy trudne terminy oraz dzielimy się historią światowego cukiernictwa. Sprawdź i zainspiruj się!