Coraz więcej osób szuka przepisów na smaczne, domowe pieczywo. Jednak jego przygotowanie niekoniecznie jest tak proste, jak by się mogło wydawać. W naszym artykule zdradzimy Ci kilka sekretów najlepszych piekarzy. Dowiesz się, jak przebiega proces pieczenia chleba w piekarni. Zachęcamy do lektury!
Taki, który ładnie wygląda, pachnie, smakuje zarówno ze słonymi, jak i słodkimi dodatkami. Co ważne, zachowuje świeżość na długo. Jest przy tym: sycący, zdrowy i pulchny, a jego skórka przyjemnie chrupie. Na pewno nie powinien zawierać sztucznych barwników, konserwantów ani spulchniaczy. Dlatego najlepiej kupować świeże pieczywo ze sprawdzonej piekarni. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak upiec chleb w domowym zaciszu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł do końca, a wszystkiego się dowiesz!
Prawdziwy chleb to wysokiej jakości mąka, sól, woda i przede wszystkim naturalny zakwas, składający się z bakterii mlekowych i kwasu foliowego. Dzięki temu pieczywo zyskuje niepowtarzalny smak i ma wysoką wartość energetyczną. Dobrze przygotowany chleb jest zwarty i ma odpowiednią wagę, a przy tym pięknie pachnie. Po wyjęciu z pieca szybko stygnie i na początku jest miękki. Po kilku godzinach jednak jego skórka twardnieje. To ona chroni pieczywo przed utratą wilgoci i aromatu. Natomiast kwas mlekowy zabezpiecza pieczywo przed psuciem. Taki wypiek nawet po paru dniach jest smaczny i nadaje się do spożycia.
Teraz pokażemy Ci, jak upiec chleb. Ta wypracowana formuła to przepis na tradycyjnego „okrąglaka”.
Do dużej misy wlewamy odmierzoną ilość wody. Dodajemy zakwas i wszystko rozbełtujemy. Następnie wsypujemy mąkę i mieszamy. Potem odstawiamy na około godzinę. W tym czasie zachodzi proces autolizy, podczas którego drobiny mąki pęcznieją, a rozprowadzony zaczyn powoduje fermentację. W tym czasie ciasto gęstnieje i robi się bardziej elastyczne - zyskuje delikatniejszą, miękką i sprężystą strukturę. Łatwiej będzie je wyrobić.
Następnie dodajemy sól i przekładamy masę do misek wysmarowanych olejem. Znacznie ułatwia to proces składania - formowania chleba. Rozklepujemy ciasto i dwukrotnie zwijamy brzegi do środka. Dzięki temu rośnie ono w górę - nie rozpłaszcza się na boki. Wyrobioną masę kładziemy na blachę łączeniem do dołu. Tak postępujemy 4 razy, co ok. 30 minut. Następnie odmierzamy porcje i je formujemy. Po czym wkładamy do specjalnych koszyków na ok. 1,5 godziny. Po wyjęciu bochenki układamy na łopacie i wsuwamy do rozgrzanego pieca na około 60 minut.
Sam doby przepis na chleb i starannie wyselekcjonowane składniki to za mało, aby mogło powstać świeże pieczywo. Bez profesjonalnego zaplecza technicznego, trudno myśleć o smacznych wyrobach, które zachwycą tysiące klientów. Dlatego w każdej piekarni znajdziesz zaawansowane technologicznie urządzenia, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę. Najważniejsze są oczywiście wielofunkcyjne i wydajne piece piekarnicze. To jednak nie wszystko. W kuchni niezbędne są także:
Inwestycja w najlepszy sprzęt pomaga spełnić restrykcyjne wymogi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także innych instytucji, które czuwają nad jakością żywności.
Jakość pieczywa naszej produkcji poświadczają stosowne badania Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, które są wykonywane regularnie. Potwierdzają one obecność naturalnego zakwasu w pieczywie.
Jakie pieczywo na naturalnym zakwasie znajdziesz codziennie w piekarni Sowa? Polecamy chleb:
Koniecznie odwiedź jedną z naszych cukierni i wybierz swój ulubiony chleb. Serdecznie zapraszamy!