Ptysie, które czekają na miłośników słodkości na półkach niemal każdej cukierni, są chrupiące i puszyste. Te wypełnione delikatnym puchem z bitej śmietany smakołyki skradły serce niejednego smakosza prawdopodobnie za sprawą połączenia lekkiego ciasta parzonego z wyśmienitym nadzieniem. Takie przysmaki możesz z łatwością przygotować również samodzielnie. Czego potrzebujesz do ich przyrządzenia i z jakim kremem możesz je połączyć? Wszystkich praktycznych wskazówek udzielamy w dzisiejszym wpisie – przeczytaj już teraz i dowiedz się, jak zrobić idealne ptysie!
Spis treści
Słodki smak serwowanych w cukierniach ptysiów ze śmietanowym kremem to wspomnienie niejednej udanej kawy z przyjaciółką lub przyjacielem. Te przysmaki z ciasta parzonego mogą umilić także rodzinne spotkania w domowym zaciszu. Podawane gościom ciastka powinny być przede wszystkim smaczne i świeże, więc jeśli masz czas, ochotę i wprawę w pieczeniu słodkości, z łatwością przygotujesz je samodzielnie. Z zaledwie kilku składników możesz przyrządzić pyszne łakocie, które rozpieszczą podniebienia zaproszonych przez Ciebie osób. Zaserwowane wraz z aromatyczną kawą będą stanowiły doskonały duet! Dzięki temu, że ciasto parzone nie ma w sobie cukru, przekąska z kremem zasmakuje również tym, którzy nie przepadają za nadmierną słodyczą.
Jeśli chcesz samodzielnie przyrządzić ptysie takie jak w cukierni, mamy dla Ciebie sprawdzony przepis. Przygotowanie ciasta parzonego nie jest trudne, a receptura składa się z kilku składników. Potrzebujesz jedynie:
2 szklanek mąki,
2 szklanek wody,
1 kostki margaryny,
5 jaj,
szczypty soli.
Od czego zacząć przygotowywanie? Wodę wraz z margaryną i szczyptą soli zagotuj w garnku. W momencie wrzenia wsyp mąkę, zmniejsz ogień i mieszaj masę mikserem lub łyżką. Ciasto gotowe do dalszych kroków receptury będzie odchodziło od garnka. Wtedy naczynie należy zdjąć z palnika i odstawić do wystudzenia. Do przestudzonej zawartości garnka dodawaj pojedynczo jajka i każdorazowo dobrze wymieszaj całość. Masę przełóż do woreczka cukierniczego i wyciskaj na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Kulki ciasta możesz nakładać także łyżką – mniejszą lub większą, w zależności od tego, jaki ma być docelowy deser. Piecz je około 30 min w 200°C, do złotego koloru. Pamiętaj o tym, by podczas pieczenia nie otwierać piekarnika!
Upieczone i wystudzone ptysie można przekroić na pół i przełożyć nadzieniem. Tak przygotowane ciastko jest neutralne smakowo, dlatego świetnie komponuje się zarówno ze słodkim, jak i słonym wypełnieniem. Te wytrawne można serwować zamiast pasztecików do zup lub jako gorącą przekąskę. Do najpopularniejszych należą jednak te podawane na słodko: z kremem bezowym lub bitą śmietaną. Świetnie sprawdzą się też polewy ze słonego karmelu czy czekoladowe. Możesz je także oprószyć cukrem pudrem! Właśnie tak serwowane są w cukierniach!
Ptysie to nie jedyne pyszności przygotowywane z ciasta parzonego. W cukierniach znajdziesz jeszcze wiele innych smacznych, podobnych słodkości. Należą do nich m.in.:
okrągłe francuskie profiterolki wypełnione lodami lub bitą śmietaną i oblane czekoladą,
podobne do profiterolek holenderskie ciastka Moorkop, które na wierzchniej warstwie polewy czekoladowej zdobione są jeszcze kawałkiem owocu np. ananasa lub mandarynki,
podłużne eklery wypełniane przeróżnymi nadzieniami, np. bitą śmietaną, kremem bezowym, śmietankowym lub tak jak w naszej Cukierni – o smaku waniliowym lub słonego karmelu,
karpatka, czyli charakterystyczne pofalowane blaty przekładane masą budyniową,
rozpływające się w ustach ciastka gniazdka z recepturą opartą na maśle, nie margarynie.
Jeśli masz ochotę na słodkości z ciasta parzonego, ale nie masz czasu na domowe kucharzenie, koniecznie odwiedź Cukiernię Sowa. W naszych punktach sprzedaży czekają na Ciebie smakowite ciastka sztukowe, a w tym ptyś z kremem o smaku mango-marakuja oraz ptyś z masą waniliową. Ich forma sprawia, że możesz zabrać je ze sobą do pracy lub na uczelnię – nasi cukiernicy przepyszne nadzienie zamknęli w ptysiowych kulach! Musisz spróbować przy najbliższej okazji!