Od złocistej cremy na wierzchu, przez intensywny aromat, aż po mocny, pełen intrygujących nut smak – ten napój jest synonimem dobrego początku dnia. Espresso urzeka zmysły pod wieloma względami. Czy wiesz, skąd wzięła się ta sztuka zamknięta w małej filiżance? Jak ją prawidłowo zaparzyć, degustować i wykorzystać jako bazę do innych kaw? A może interesuje Cię, jak espresso wpisuje się w kulturę słodkości? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj sekrety wprost z włoskich kawiarni.
Spis treści
Historia tej ikony śródziemnomorskiej kultury sięga początków XX wieku, kiedy to w Mediolanie Luigi Bezzera zbudował pierwszy ekspres kolbowy. Jego celem było przyspieszenie procesu parzenia kawy i zaoferowanie klientom nowych, intensywnych wrażeń smakowych.
Pierwsze maszyny do espresso były obsługiwane ręcznie, co wymagało nie tylko siły, ale i umiejętności, by wydobyć z kawy jej pełnię smaku i aromatu. Wykorzystywana w procesie para i wrząca woda umożliwiły jednak wydobywanie z mielonych ziaren zupełnie nowych profili smakowych. Dzięki temu espresso szybko stało się nie tylko napojem, ale i symbolem włoskiego stylu życia.
Obsługa ekspresu ciśnieniowego to sztuka, która wymaga wiedzy i praktyki. Ważne jest, by zacząć od zmielenia ziaren – przygotowanie ich na chwilkę przed zaparzeniem sprawi, że napój będzie bogatszy w nuty smakowe i zapachowe. Następnie należy właściwie odmierzyć kawę – zazwyczaj na jedno espresso wystarcza 7-9 gramów, czyli ok. 1,5-2 płaskie łyżeczki. Woda musi być w temperaturze około 90-96°C, a ciśnienie ekstrakcji powinno wynosić około 9 barów.
Cały proces powinien trwać około 25-30 sekund, co pozwala wydobyć z kawy jej najlepsze cechy. Warto pamiętać, że im drobniej zmielone ziarna i dłużej parzona jest kawa, tym espresso będzie bogatsze w gorzkie, czekoladowe i karmelowe nuty, a im krócej, tym bliżej napojowi będzie do kwaskowatego, orzeźwiającego smaku. Dokładny profil napoju zależy jednak od pochodzenia oraz stopnia wypalenia ziaren, które trafią do ekspresu.
Tak przygotowany napój najlepiej jest spożyć na gorąco i w kilku łykach, aby w pełni docenić jego smak i aromat. Ważne jest, by przed degustacją zamieszać espresso łyżeczką, aby ujednolicić warstwę cremy z resztą kawy. Dzięki temu każdy łyk będzie pełen smaku. Tradycyjnie, espresso serwuje się z kawałkiem czekolady lub małym ciasteczkiem, które idealnie komponuje się z intensywnym smakiem.
We współczesnych kawiarniach niemalże każdy z popularnych napojów powstaje na bazie espresso. Można do nich zaliczyć między innymi:
cappuccino,
latte,
macchiato,
americano,
flat white.
Intensywny smak i aromat, a także skoncentrowany ekstrakt stanowią idealną bazę, którą można połączyć z mlekiem, pianką, wodą, a nawet gorącą czekoladą. Kawy przygotowane w ten sposób są pyszne, aromatyczne i pobudzające, dzięki czemu cieszą się popularnością na całym świecie.
Masz ochotę spróbować wyrazistego napoju przygotowanego przez profesjonalnego baristę napoju wraz z kęsem perfekcyjnie dobranego deseru? Espresso i słodkości to połączenie, które ma wielu zwolenników, a Cukiernia Sowa to miejsce, w którym poznasz wszystkie zalety tego połączenia. Nasza oferta kawowa bazuje na doskonałym espresso, które można połączyć z szeroką gamą ciast, pralin i innych przekąsek. Wizyta w takim miejscu to nie tylko okazja do delektowania się smakiem doskonałej kawy. Tutaj możesz pozwolić sobie na moment celebracji przy filiżance espresso – wykorzystaj tę chwilę dla siebie lub zaproś do niej bliskich.
Espresso to więcej niż kawa. To opowieść o tradycji, pasji i sztuce. Nieważne, czy jesteś koneserem, czy dopiero poznajesz tajniki różnych stylów parzenia i podawania, ten rodzaj napoju jest najlepszym wyborem. Ekstrakt bogaty w różnorodne smaki i aromaty jest świetnym sposobem na rozpoczęcie dnia, pobudzającą przerwę w pracy lub po prostu moment dla siebie – odwiedź najbliższą Cukiernię Sowa i daj się skusić!