Kremy i polewy to często nieodłączne elementy ciast i tortów. Dodają smaku i są swego rodzaju ukoronowaniem wielu specjałów cukierniczych. Stanowią także wyśmienity element dekoracyjny, który przyciąga wzrok i sprawia, że od razu masz ochotę na deser. Jednym z takich przysmaków jest z pewnością ganache. Przygotowanie polewy nie jest zbyt czasochłonne, a jego smak przypadł do gustu miłośnikom słodkości. Dlatego tak często gości na tortach i ciastach, zarówno tych domowych, jak i z cukierni.
Spis treści
Ganache jest nie tylko smacznym, ale też bardzo wszechstronnym dodatkiem do deserów. Najbardziej popularnym ciastem z tą polewą w roli głównej jest mazurek pieczony z okazji Wielkanocy. Jest także niezastąpionym elementem dekoracyjnym tortów. Za pomocą ganaszu tynkuje się przełożone kremem biszkopty, nadając im estetyczną bazę, na której można ustawiać inne słodkie ozdobniki. Ta uniwersalna polewa świetnie sprawdzi się podczas przyrządzania innych łakoci, np. ciastek i babeczek. Jest idealna do makaroników. Można nią obkładać i nadziewać. Pasuje do ciasta kruchego używanego do tart oraz biszkoptu. W zależności od dodanych składników możesz nadać polewie dowolny kolor. Dzięki temu zyskujesz możliwość spersonalizowania swoich specjałów.
Ganache nie zawiera wielu składników, a jego smak i konsystencja opierają się głównie na odpowiednim przygotowaniu. Aby przyrządzić pyszną polewę, potrzebujesz czekolady (smak wedle gustu) i śmietanki 30%. Przygotowanie ganaszu przebiega w kilku prostych krokach:
Krok 1: Pokrój lub połam czekoladę i włóż do dowolnego naczynia.
Krok 2: Wlej śmietankę do garnka, postaw na ogniu i gotuj do wrzenia.
Krok 3: Gorącą śmietankę wlej do naczynia z połamaną czekoladą.
Krok 4: Odczekaj minutę i wymieszaj masę.
Jeśli chcesz tynkować torty, poczekaj, aż polewa ostygnie.
Proporcje stosowane w polewie mają ogromne znaczenie. Sposób mieszania składników zależy od tego, do jakich specjałów zamierzasz ją dodać. Na proporcje wpływa także rodzaj czekolady. Standardowo ganache przygotowuje się w proporcjach 1:1. W takiej postaci idealnie sprawdzi się jako polewa do ciasta. Jeśli chcesz wykorzystać ganache do nadziewania pralin, zmieszaj składniki w proporcjach 2:1, przy czym mniejszość będzie stanowić śmietanka.
Aby uzyskać idealną konsystencję polewy, zwróć również uwagę, z jakim rodzajem czekolady mieszasz śmietankę. Przygotowanie ganaszu z gorzką czekoladą przebiega tradycyjnie, w proporcjach pół na pół. Przy białej proporcje muszą wynosić 3:1 z przewagą czekolady. Mleczna polewa powinna składać się z 2/3 czekolady i 1/3 śmietanki.
Specyficzny sposób przyrządzania polewy nie zniechęca ani cukierników, ani amatorów słodkich specjałów. Ganasz od wielu lat dodawany jest do wielu deserów, ponieważ z łatwością można dopasować go do różnych smaków. Oferuje mnóstwo możliwości w tej kwestii, dlatego warto wiedzieć o nim nieco więcej. Oto kilka praktycznych ciekawostek, które warto zapamiętać:
możesz nadać mu dowolny kolor – wystarczy wybrać barwnik, który współpracuje z czekoladą i zmieszać go z rozpuszczoną śmietanką;
jeśli chcesz zrobić gęsty, zwarty krem, dodaj do polewy porcję zimnej śmietanki;
ganache może zostać urozmaicany innymi smakami poprzez dodawanie do niego przypraw, np. cynamonu lub kakao;
polewa może stać w lodówce przez tydzień, a w zamrażalniku aż 6 miesięcy;
zwarzony ganache można uratować, ogrzewając go w garnku z gorącą wodą lub podgrzewając w mikrofali.
Jeśli szukasz odpowiedniego deseru na wyjątkową okazję, Cukiernia Sowa ma dla Ciebie mnóstwo różnych rozwiązań. Ekstradekoracyjne i personalizowane torty w różnych smakach, ciasteczka i makaroniki to tylko niektóre pyszne słodkości z naszych półek. Szeroki wybór deserów, jakie oferuje nasza Cukiernia, sprawi, że każde przyjęcie, które urządzisz, będzie wyjątkowe i niezapomniane. Nasze słodkie specjały przyciągają nie tylko smakiem, ale także estetycznym wyglądem. W szczególności z naszą ofertą Słodkiego Bufetu stworzysz słodki kącik, przy którym możesz mieć pewność, że wywoła u gości uśmiech na twarzy.