3 sposoby na wigilijne pierogi

3 sposoby na wigilijne pierogi

 

Pierogi to znany na całym świecie klasyk polskiej kuchni. Nie może ich zabraknąć także na wigilijnej kolacji, gdzie w większości domów serwuje się je w wydaniu postnym. Która wersja pierogów będzie idealna tego dnia? I co zrobić, żeby ich smak zachwycił wszystkich gości? Sprawdź, jakie wskazówki przygotowała Cukiernia Sowa.


 

Tradycja pierogów na polskim stole wigilijnym

Mimo że pierogi w rzeczywistości pochodzą z Dalekiego Wschodu, to niezwykle mocno zakorzeniły się w polskiej tradycji. Pojawiły się tu ok. XIII wieku i przez kolejne stulecia zyskiwały coraz większą popularność. Dlaczego podaje się je na wieczerzy wigilijnej? Każdej potrawie przypisuje się tego dnia szczególne znaczenie. W przypadku pierogów dotyczy ono jednak nie samego dania, ale składników farszu. Jeśli np. znajdą się w nim kapusta lub grzyby, pierogi będą symbolizować szczęście i pomyślność losu. Dlatego zwyczaj stawiania ich na wigilijnym stole przechodzi z pokolenia na pokolenie.

Przygotowanie pierogów to dość czasochłonne zajęcie. Samo ciasto nie jest co prawda skomplikowane pod względem składników ani nie wymaga większych umiejętności kulinarnych. Najbardziej problematyczne jest za to formowanie i lepienie pierogów. Sprawienie, aby atrakcyjnie wyglądały i wspaniale smakowały, wymaga sporego doświadczenia. Wypływający farsz lub rozklejające się ciasto mogą zaś zupełnie zrujnować świąteczną atmosferę. 

Rodzaj pierogów serwowanych Wigilię zależy od rodzinnych tradycji, a także regionu Polski (w górach popularny jest choćby farsz z białego sera). Elastyczne, pszenne ciasto z apetycznym nadzieniem może być też gotowane, smażone lub pieczone (znacznie rzadziej). Istotne jest jednak, aby potrawa była postna (należy zrezygnować z pierogów z mięsem oraz okrasy z boczku). Jakie pierogi sprawdzą się więc najlepiej podczas Wigilii? Poniższe propozycje to pewny sposób na udaną kolację.

Wigilijna klasyka, czyli z kapustą i grzybami

Kapusta i grzyby to typowo świąteczne połączenie, które znakomicie sprawdza się w pierogach. Taka postna wersja pierogów stanowi idealny dodatek do barszczu (jeśli nie dodajesz do niego uszek), a także może stanowić samodzielną przekąskę. Pierogi z kapustą i grzybami są sycące oraz pachną lasem, dlatego są jednym z najbardziej rozchwytywanych, wigilijnych dań.

Ten rodzaj pierogów wymaga zastosowania składników najwyższej jakości. Szczególnie ważna jest kapusta, która musi być kiszona, nie zaś kwaszona. Nie powinny znajdować się w niej żadne dodatki ani polepszacze smaku. Suszone grzyby (najlepiej borowiki i podgrzybki) należy namoczyć przez kilka godzin w wodzie, aby zmiękły. Pozostałe składniki potrzebne do takich pierogów to cebula i podstawowe przyprawy (pieprz, sól, kminek). Warto pamiętać, że kapustę trzeba przegotować, inaczej będzie twarda i ciężkostrawna.

pierogi-cukiernia-sowa

Pierogi ruskie – smak dzieciństwa

Nie każdy przepada za kapustą. Grzyby nie są też najlepszym pomysłem w przypadku małych dzieci. Dlatego w wielu domach, zamiast pierogów z kapustą i grzybami, serwuje się tzw. ruskie. Farsz w takich pierogach składa się z ugotowanych ziemniaków oraz twarogu. Ze względu na to, że jest postny, idealnie sprawdzi się podczas Wigilii.

Pierogi ruskie są delikatne i wprost rozpływają się w ustach. Przygotowując farsz, trzeba jednak zwrócić uwagę na dobre doprawienie oraz odpowiednie proporcje (na 300 g twarogu daje się 500 g ziemniaków). Znakomicie smakują w wersji gotowanej, okraszone podsmażoną cebulką, a także solo.

Pierogi na słodko? Czemu nie!

Słodkie pierogi uwielbiają nie tylko najmłodsi, ale również dorośli. Czy warto podać je na Wigilii? Oczywiście! Będą doskonale pasować do kompotu z suszonych owoców. Będzie to też miłe urozmaicenie do wytrawnych, ciężkich potraw.

Farsz do pierogów, który dobrze sprawdzi się tego dnia, to m.in. twaróg z rodzynkami. Spożywanie bakalii w Wigilię symbolizuje dostatek, co ucieszy osoby przywiązane do tradycji. Smak pokocha zaś każdy miłośnik słodkich dań.

Pierogi na wynos z Cukierni Sowa

Lepienie pierogów może trwać nawet kilka godzin. Z tego powodu, coraz mniej osób decyduje się przygotowywać je samodzielnie. Chcesz zaoszczędzić czas, ale jednocześnie zależy Ci na domowym smaku pierogów? Cukiernia Sowa ma niespodziankę: znajdziesz u nas pyszne pierogi w różnorodnym wydaniu. Wypróbuj je i ciesz się świątecznym czasem z bliskimi!

 

Dzisiaj jest poniedziałek 23 grudnia. Imieniny obchodzą: Wiktoria, Anatola, Sławomir, Sławomira, Dagobert, Anatolia