Data 11 listopada kojarzy się przede wszystkim z Narodowym Świętem Niepodległości, ale jest to również moment, kiedy w wielu miejscach obchodzi się Dzień Świętego Marcina. Jest on popularny między innymi w takich miastach jak Bydgoszcz czy też Poznań i wiąże się z licznymi tradycjami, jakie obchodzi się z tej okazji. Są one bardzo interesujące i warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, by móc ciekawie przeżyć takie obchody. Podpowiadamy kilka pomysłów na to, jak można świętować takie coroczne uroczystości.
Spis treści
Tak jak wiele innych tego typu okazji, także i Dzień Świętego Marcina wiąże się z konkretnymi tradycjami i zwyczajami, jakie wciąż podtrzymują mieszkańcy np. Bydgoszczy. Przede wszystkim ta data kojarzy się z przygotowaniem pieczonej gęsi na różne sposoby. Dawniej był też chwilą ostatniego wypasu bydła w roku, organizowano również wielkie uczty. Tradycją wciąż żywą w niektórych miejscach są piękne pochody z latarenkami, które wyruszą ulicami miasta. Istnieją także inne obyczaje związane z jedzeniem, takim jak na przykład rogale bydgoskie. Wszystko wiąże się to z historią, kiedy święty Marcin podzielił się swoim żołnierskim płaszczem z ubogim człowiekiem.
Obecnie z bardzo żywą tradycją obchodów Dnia Świętego Marcina można się spotkać przede wszystkim w Poznaniu, gdzie urządzane są imieniny ulicy związanej właśnie z tą postacią historyczną. Organizowany jest tam wielki pochód i festyn, na który licznie przychodzą mieszkańcy miasta. Na stoiskach można wtedy kupić rogala marcińskiego, a także spróbować dań z gęsiną w roli głównej.
Jak widzisz, tradycja obchodzenia Dnia Świętego Marcina jest w niektórych miejscach bardzo żywa. Warto chociaż raz pojawić się na takich wydarzeniach, jak festyn organizowany w Poznaniu, by poczuć tę wyjątkową atmosferę, spróbować lokalnych przysmaków i skorzystać z atrakcji. Jeśli jednak nie bierzesz udziału w oficjalnych obchodach, zawsze możesz ten dzień uświetnić we własnym domu, na przykład przygotowując własne wersje znanych przysmaków serwowanych z okazji Dnia Świętego Marcina. Przykładem jest tradycyjna, pieczona gęsina, ale tez rosół z gęsi czy pierogi z gęsiną. Popularne są też smakołyki dla miłośników słodkości, takie jak rogale bydgoskie. Ich domową wersję z łatwością przyrządzisz w swojej kuchni, a niezbędne składniki są łatwo dostępne w sklepach. Potrzebujesz tylko mąkę, drożdże, żółtka jaj, masło lub margarynę, mleko, a także cukier i sól.
Rogale bydgoskie to znakomity sposób na uświetnienie Dnia Świętego Marcina, dlatego znajdziesz je w ofercie Cukierni Sowa. Różnią się one nieco od poznańskiej wersji tego przysmaku. Przede wszystkim przepis na nie może być dowolnie modyfikowany, na co nie mogą sobie pozwolić cukiernicy z Poznania. Oprócz tego do nadzienia używa się zarówno niebieskiego, jak i białego maku, a ciasto bywa półfrancuskie lub drożdżowe. Za każdym jednak razem smakuje ono fantastycznie bez względu na ewentualne zmiany w recepturze.
Warto pamiętać, że nazwa poznańskich słodkości i przepis na nie są wpisane do rejestru chronionego, co oznacza, że w ich przygotowaniu nie można sobie pozwolić na żadne odstępstwa. Rogale bydgoskie za to pozostawiają cukiernikom więcej swobody, a na dodatek święty Marcin uznawany jest za patrona Bydgoszczy, nie Poznania. Warto zatem poznać ten wariant rogalików i nacieszyć się ich wspaniałym smakiem w najbliższej Cukierni Sowa!
Listopad potrafi być ponury i deszczowy, zatem wykorzystaj te chwile radości, jakie niesie ze sobą coroczna celebracja Dnia Świętego Marcina. To idealna okazja do wspólnego świętowania, kultywowania tradycji i pielęgnowania więzi społecznych. Ciesz się wybornym smakiem pieczonej gęsiny, weź udział w fantastycznych pochodach i sprawdź, jak pyszne są pieczone z tej okazji rogale bydgoskie. Takie smakołyki z Cukierni Sowa to idealny sposób na osłodzenie sobie dnia i sprawienie, by stał się on lepszy. Zajrzyj zatem do jednego z naszych lokali, by samodzielnie się o tym przekonać.