Zawodowy piekarz rozpoznaje po zapukaniu w spód bochenka, czy chleb jest dobrze wypieczony. Cukiernik tworzy wyjątkowe w smaku torty i ciasta udekorowane w sposób, który fascynuje i zaskakuje. To właśnie ci mistrzowie stanowią podstawę działalności piekarni oraz cukierni. Swoje święto obchodzili 15 marca – w dzień wspomnienia św. Klemensa, który jest ich patronem. Ten artykuł poświęcony jest właśnie im. Dowiedz się, na czym polegają ich codzienne obowiązki. Odkryj z nami, jakie trzeba mieć predyspozycje, by rozpocząć karierę w tej branży.
Spis treści
W dobie produktów pełnych konserwantów piekarze i cukiernicy, którzy tworzą przysmaki na podstawie klasycznych receptur, są na wagę złota. Ich wyroby znajdziesz w punktach Cukierni Sowa w miastach całej Polski, np. w Poznaniu. To przede wszystkim dzięki ich pracy nasze wypieki, ciasta i torty pokochało tyle osób. Słowa pochwały należą im się nie tylko za kunszt i umiejętności, ale i za wytrwałość. W końcu pracują wśród tylu wyjątkowych słodyczy, którym trudno się oprzeć! Z okazji ich święta warto wspomnieć o tym, co robią na co dzień i jak ciężko pracują, by pyszne bułki, chleby, rogale i słodkości mogły zajmować miejsce na półkach w naszych Cukierniach każdego dnia.
Do obowiązków piekarza należy wypiekanie pieczywa, a czasami również słodkich lub słonych przekąsek. Musi przygotować wszystkie potrzebne składniki, wykonać ciasto i idealnie je wypiec. To właśnie on odpowiada za to, jakiej jakości wypieki znajdują się w piekarni. Piekarze pracują od wczesnego ranka lub do późnych godzin nocnych, by świeży i smaczny asortyment czekał na półkach na pierwszych Klientów. Dzięki nim możesz delektować się podczas śniadania pieczywem chrupiącym na zewnątrz i miękkim w środku.
Praca cukiernika wydaje się niezwykle przyjemna – dookoła piękne ciasta, kuszące ciasteczka i najróżniejsze desery. Być może to skryte marzenie wielu miłośników słodkości. Ten zawód nie jest jednak tak prosty i niewymagający, jak mogłoby się wydawać. Jeśli cukiernik pracuje w małym zakładzie, jego obowiązki wiążą się z produkcją wszystkich wyrobów cukierniczych z asortymentu. W większych firmach zwykle pełni on wyznaczoną funkcję, np. ciastkarza lub dekoratora. Niemniej jednak do typowych codziennych zadań cukiernika należą:
produkcja kremów, musów i deserów, takich jak praliny, czekoladki, torty, a nawet lody,
projektowanie dekoracji wytwarzanych przysmaków,
wykonywanie słodkich elementów dekoracyjnych.
W rozpoczęciu kariery piekarza lub cukiernika bardzo cenna będzie praktyczna wiedza. Pozwoli ją uzyskać podjęcie edukacji w szkole technicznej lub zawodowej. Otrzymany po egzaminie zawodowym tytuł z pewnością będzie pozytywnie postrzegany przez pracodawcę. Dorośli mogą zdecydować się również na kurs zawodowy, który umożliwi zdobycie odpowiednich umiejętności. Jeżeli chciałbyś podjąć pracę w tej branży, przydadzą się pewne konkretne predyspozycje. Oto niektóre z nich:
Zmysł artystyczny i wyczucie estetyki. Cukiernik musi dbać o to, by tworzone przez niego torty, praliny i inne wyroby pięknie się prezentowały.
Cierpliwość i precyzja. Te cechy będą bardzo przydatne w procesie dekorowania.
Wyostrzone zmysły. Dobry smak i wyczulony węch są nieocenione w przypadku piekarzy i cukierników.
Zdolności manualne. Wszystko, co tworzy piekarz lub cukiernik, powinno być atrakcyjne wizualnie.
Wyroby cukiernicze, jak torty lub ciasta, towarzyszą nam na różnych ważnych uroczystościach w życiu. Kupujemy je na urodziny, śluby, przyjęcia, ale i mniej osobiste wydarzenia, jak tłusty czwartek. Świeże bułki i chleb stanowią podstawę smacznego śniadania do szkoły lub pracy. Za ich genialny smak i apetyczny wygląd odpowiadają piekarze i cukiernicy. Wybierz się do najbliższej Cukierni Sowa i spróbuj wyrobów naszych mistrzów! W naszych punktach sprzedaży znajdziesz wypieki „Pyszne z pieca”, piękne i smaczne desery oraz wyśmienite praliny, które skomponujesz w zestaw w uroczej skrzyneczce. Serdecznie zapraszamy do Poznania, Bydgoszczy i wielu innych miast w całej Polsce!